0
0

سلام و خسته نباشید

برای مبارزه با سفید ک طالبی بهترین مبارزه چیه؟؟

  • You must to post comments
0
0
[url=http://celebrex200mg.webcam/]celebrex[/url] [url=http://generic-levitra.eu/]levitra[/url] [url=http://buy-clonidine.accountant/]clonidine[/url] [url=http://singulair-10mg.ru/]singulair 10mg tablets[/url] [url=http://doxycycline-monohydrate.eu/]doxycycline 150 mg[/url] [url=http://generic-seroquel.eu/]seroquel[/url]
  • You must to post comments
0
0
[url=http://buycolchicine.com/]colchicine 0.6 mg[/url]
  • You must to post comments
0
0
[url=http://fluoxetine20mg.science/]fluoxetine[/url] [url=http://buy-cipro.review/]cipro[/url] [url=http://advaironline.trade/]advair[/url] [url=http://buy-phenergan.party/]buy phenergan[/url] [url=http://mobic-15mg.ru/]mobic 15mg[/url]
  • You must to post comments
0
0

سلام استفاده از گوگرد پودری در سفیدک سطحی بهترین روش مبارزه هستش که هم ارگانیک هستش و هم کارساز البته کمی سختی در زمان پاشش داره که می تونید از سم پاشهای پودری استفاده کنید  و یا از سموم شیمیایی استفاده کنید .

برای سفیدک  داخلی هم که باید از سموم قارچکش شیمیایی استفاده کنید

پاتوژن (عامل بیماری زا):Podosphaera pannosa var.rosea
سفیدک سطحی یکی از بیماریهای شایع در تمام کشت های گلخانه ای می­باشد. سفیدک سطحی توسط گونه های مختلف قارچ ایجاد می­شود معمولا هر گونه به یک یا دو گیاه خاص حمله می کند. برخی چندین گیاه را مورد هجوم قرار می دهند. سفیدک سطحی رز به دلیل رشد با اشکال خاص که سازگار با میزبان خود می باشد به عنوان
Podosphaera pannosa var.rosea نامگذاری شد.
نشانه­های اولیه شامل وجود بخش های کمی برجسته، تاولی و کمی قرمز رنگ در سطح رویی برگ می باشد. رشد سفید رنگ قارچ که حاوی میسلیوم (mycelium) و کندیوفورها (conidiophore )است، به صورت لکه های مجزا در سطح برگ های جوان ظاهر می شود و زمانی که پوشش سفید پودری کل سطح برگ ها را فراگیرد، برگ ها پیچ خورده و بدشکل می شوند.
 
در برخی موارد بخش دمگل مورد حمله سفیدک قرار گرفته و موجب سرکجی غنچه می شود.
این قارچ بیشتر به بافت های ترد وجوان مثل جوانه وبرگ جوان حمله می کند و موجب کاهش رشد برگ، ریزش برگ های جوان، کاهش سطح فتوسنتز، کاهش رشد گیاه، کاهش ارزش زیبایی شناختی گیاه (بازار پسندی گیاه) و در نتیجه کم شدن میزان فروش گل های بریدنی می شود. بافت های پیر به دلیل مقاوم بودن در برابر نفوذ این قارچ کمتر دچار این بیماری می شوند و در صورت ابتلا، پودری به صورت تکه­ای یا پراکنده نشان می دهند، این برگ ها پیش از موعد ریزش می کنند.
این قارچ در محدوده دمایی 16-19 درجه سانتی گراد و محدوده رطوبتی95%-99% شروع به جوانه زدن می نماید و شرایط ایده آل برای گسترش این قارچ دمای 20- 25درجه سانتی گراد و رطوبت80-90% می باشد. برای جدا شدن هاگ ها و پراکنش دمای25-30 درجه سانتی گراد و رطوبت 40-70% به همراه توده جریان هوای خشک در ماه های بهار و پاییز نیاز است که البته در گلخانه ها این کار توسط تهویه های جانبی صورت می گیرد. به طورکلی، رطوبت بالا، دمای کم و نور کم عوامل موثر در شیوع این بیماری محسوب می شوند.
این بیماری بیشتر در اوایل بهار و اوایل پاییز دیده می شود که علت آن گرم بودن روز و پایین آمدن دما در هنگام شب و در نتیجه اختلاف دما و به دنبال این اختلاف دما، اختلاف رطوبت می باشد.
کنترل سفیدک سطحی:
1-استفاده از واریته های قوی و مقاوم
2-جلوگیری از افزایش رطوبت در شب
3-کاشت واریته های مقاوم نزدیک تهویه های جانبی و اطراف آن
4-استفاده از قارچ کش بیولوژیک به نام AQ10
 5- استفاده ازمواد شیمیایی: سولفور: ماده ای با اثر تماسی می باشد که کارآیی آن با افزایش دما (تا40 درجه سانتی گراد) وکاهش رطوبت نسبی بالا می رود.
-استفاده از موادی از گروه استروبین ها، از جمله کرزوکسیم متیل (تاثیر بسزایی دارند).
-استفاده از سیلیسیوم به صورت سلیکات پتاسیم در محلول غذایی که باعث مقاومت گیاه در برابر قارچ می شود. ترکیب تجاری این کود را می توان درOmex SW7 و AgSil دید.
-استفاده از دستگاه ازن(ozone) : این سیستم علاوه برضد عفونی، برای کنترل سفیدک سطحی نیز کاربرد دارد.
باید توجه داشت که زمان، مقدار کاربرد سم، نوع سم و سمپاش کردن در کنترل این بیماری بسیار مهم است. برای مثال بهتر است در هنگام عصر سمپاشی صورت گیرد و يا اینکه استفاده از سم سولفور بسیار موثر است، اما حالت خشکی یا زبری بیش از حد را به برگ می دهد. استفاده از سم دینوکاپ علاوه بر اینکه روی سفیدک موثر است برای کنترل کنه هم کاربرد دارد. البته در این روش برگ سوزی در شاخه های جوان که قرمز رنگ هستند دیده می شود. همچنین برخی سموم را می توان با هم مخلوط کرده و مورد استفاده قرار داد.
متاسفانه معمولا هنگامی به وجود بیماری پی می بریم که سفیدک به صورت پودر درآمده، در این زمان عده ای دست به سم پاشی می زنند که این کار حتی می تواند موجب انتشار هاگ ها و گسترش بیماری شود و برخی سم پاشی را زیر برگ انجام می دهند، این کار تا حدودی موثر می باشد ولی باعث موجی شدن و بد شکل شدن برگ می شود.
راه های مبارزه موثر:

 

1- این قارچ نوعی کنیدی(شکل خاصی از روی هم قرار گرفتن اسپورهای قارچ سفیدک در تولید مثل غیر جنسی) به نامoidium می باشد و کاراترین سیستمی که برای از بین بردن این گونه به کار می برند، استفاده از مواد شیمیایی تصعید دهنده سولفور (گوگرد سوز) است. برای گل رز هر80-120 متر مربع یک دستگاه گوگرد سوز به کار می برند (بسته به حساسیت به بیماری در هر واریته).
سموم گوگردی: قارچ کشی به نام گل گوگرد صرفا برای کنترل سفیدک سطحی مو کاربرد دارد ولی برای دیگر محصولات نیز استفاده می شود.
در گلخانه ها گل گوگرد را که به صورت پودری زرد رنگ می باشد در دستگاهی به نام گوگرد سوز (از جنس آلومینیوم) می ریزند برای از بین بردن سفیدک پودری
. : دستگاه گوگردسوز 
البته باید توجه داشت که استفاده از گوگرد سوز موجب از بین رفتن پلاستیک گلخانه می شود ولی با این حال استفاده از این دستگاه برای از بین بردن سفیدک بسیار موثراست. گوگرد در چندین نقطه بیوشیمیایی روی آفت اثرمی گذارد که مهم ترین آن اختلال در تنفس سلولی می باشدوبه این شکل سفیدک را از بین می برد.
2سموم معدنی: از جمله اولین سمومی هستند که برای جلوگیری از سفیدک کاربرد داشته و هنوز هم کاربرد دارند.-
3استفاده از آب چاه بلافاصله پس از استخراج از چاه.-
4-سموم آلی: این سموم از تنوع زیادی برخوردار است.
دینوکاپ:قارچ کش وکنه کش غیرسیستمیک
کالکسین: اولین قارچ کش سیستمیک برای کنترل سفیدک است.
تریمیدال: قارچ کش سیستمیک از گروه پریمیدین ها
پنکونازول(توپاس): قارچ کش سیستمیک ازگروه تری آزول ها
سموم بیولوژیکی: از جمله سموم بیولوژیکی استروبیلیورین (کرزوکسیم متیل) و فیلینت را می توان نام برد. این قارچ کش با اثر حفاظتی و ریشه کن کننده از گروه استروبین ها می باشد. این قارچ کش بیولوژیک بوده به طوری که از قارچی به نام استروبیلیورین که از کاج گرفته شده و نحوه اثرآن ها ممانعت از تنفس سلولی در زنجیره انتقال الکترون می باشد، با نسبت دو دهم ( 2/0 )در هزار بوده با اثر طولانی مدت برای کنترل بیماری به کارگرفته می شود و دفعات تکراری از طریق بخاردهی اثر رضایت بخشی خواهد داشت.
از این سموم به دو روش استفاده می شود.
1-  تعداد دفعات آب و تغذیه گیاه را کم کرده، پس از قطع کردن چند وعده غذایی به گیاه، از زیر برگ سم توپاس می پاشند که این امر در از بین بردن سفیدک موثراست ولی موجب می شود تنش شدید به گیاه وارد شود.
2-وعده غذایی یکی مانده به آخر را حذف می نمایند و از زیر برگ به گیاه سم توپاس را می پاشند و همزمان از دیگر سموم از روی گیاه استفاده می شود.
 
کنترل سفیدک سطحی توسط سموم شیمیایی : از سم پنکونازول توپاس به نسبت ۱۰۰ سی سی در ۵۰۰ لیتر آب استفاده کنید. ۱ سی سی در ۵ لیتر آب. سعی کنید تمامی قسمتهای گیاه را سمپاشی کنید.
 

 دينوكاپ(كاراتان)  FN-57      wp 18.25 %

1      درهزار

  پنكونازول(توپاز)             EW   20   %

 0.125  درهزار

 هگزاكونازول(انويل)      SC   5   %     و0.25    درهزار

نوآريمول(تريميدال)       EC     9    %       2/0      درهزار

توصيه‌ها: دينوكاپ در نوبت اول كه هوا خنكتر است مصرف شود و سولفور در نوبتهاي بعدي كه هوا گرمتر است. هرس سبز  و از بين بردن علفهاي هرز ، جهت كاهش رطوبت و تهويه در كاهش بيماري موثر است.

کنترل سفیدک داخلی توسط سموم شیمیایی

بررسی تاثیر قارچکش های ثبت شده در کنترل بیماری سفیدک داخلی خیار در شرایط مزرعه
چکیده
سفیدک داخلی در اثر Pseudoperonospora cubensis ایجاد شده و از مهمترین بیماری­های خیار در جهان از جمله ایران می­باشد. این بیماری در شرایط اپیدمی خسارت چشمگیری را به محصول وارد می کند. از این­­رو کنترل بیماري از اهمیت زیادي در حفظ محصول برخوردار است. استفاده از قارچ کش­ها، روش سریع کنترل بیماري در سال­هاي اپیدمی ­است. دراین تحقیق تاثیر چند قارچ­کش­ تجاری ثبت شده علیه بیماري سفیدک داخلی در شرایط مزرعه­ای مورد ارزیابی قرار گرفتند. در این بررسی ابتدا قارچ­کش های فاموکسادون + سیموکسانیل (اکوایشن پرو)، بردوفیکس، اکسی کلرور مس، اکسی کلرور مس + زینب، زینب، مانکوزب، اکسی کلرور مس + مانکوزب، کاپتان از نظر میزان کنترل بيماري سفیدک داخلی، روی رقم خیار سوپر دومینوس در آزمایشگاه غربال شدند.­ سپس قارچ­کش­های برتر که شامل فاموکسادون + سیموکسانیل (اکویشن پرو)، بردوفیکس، اکسی کلرور مس + زینب و اکسی کلرور مس بوده، انتخاب و در مزرعه­ علیه بيماري استفاده شدند. آزمایش در قالب طرح کاملا تصادفی در آزمایشگاه و کرت­های دوبار خرد شده در مزرعه با 3 تکرار انجام گرفت. ارزیابی آزمایش با تعیین درصد آلودگی، شدت بیماری در آزمایشگاه و مزرعه و نیز محاسبه عملکرد بعد از برداشت محصول در مزرعه انجام گرفت. داده­ها با استفاده از نرم ­افزار MSTATC مورد تجزیه و تحلیل آماري قرار گرفتند. نتایج ارزیابی نشان داد که در بین تیمارهاي آزمایشی از نظر آلودگی و عملکرد اختلاف معنی داري وجود داشته و محلولپاشی با قارچکش­ها موجب کاهش آلودگی و افزایش عملکرد محصول گردیده است

  • You must to post comments
نمایش 4 نتیجه
پاسخ شما
Post as a guest by filling out the fields below or if you already have an account.
نام*
ایمیل*
وب سایت
کد امنیتی*