چالکود زمستانه پسته

چالکود زمستانه پسته

fig128

 

 

 

 

 

 

هر گونه کپی برداری بدون اجازه رسمی از نویسنده ممنوع می باشد .

مناطق پسته خیز در شهرستان خوشاب مانند رباط جز و جلگه مشکان به دلیل قرارداشتن در محل ابرفت رودخانه یام در گذشته دارای حاصلخیزی فراوانی بوده ولی این مکانها نیز با توجه به استفاده از ابهای شور در آبیاری و استفاده چندین ساله به مرور زمان مانند مناطق دیگر شهرستان تهی از منابع آلی مورد نیاز درختان می باشد که این امر شاید در چند سال اولیه کاشت درختان پسته باعث رشد خوب درختان شود ولی با شروع باردهی درختان علائم کمبود و ریزش گل و عدم تشکیل خوشه و سیاه شدگی و ریزش دانه های پسته شروع شده که این امر نشانه کمبود کود و مواد مورد نیاز گیاه برای تشکیل میوه می باشد . حال سوال اینجاست که چگونه بایستی این کمبود مواد آلی را تامین نمود و محصول بیشتری را برداشت نمود .

چالکود زمستانه یکی از مهمترین کارها در باغداری می باشد اصولا درختان مثمر نیاز مبرمی به کود دهی دارند درخت پسته به دلیل حساسیت خاصی که دارد و وجود سال آوری در این گیاه احتیاج بیشتری نسبت به برخی از درختان به کود دهی زمستانه دارد . چالکود زمستانه باعث آماده شدن کود در زیر خاک برای استفاده گیاه در اول فصل رشد برای گیاه می باشد و همچنین در طول دوره رشد بیشتر نیاز گیاه را بطور کامل تامین می نماید پس چالکود راهکاری مناسب جهت جبران کمبود کودی درختان می باشد .

زمان چالکود :

در اغلب موارد چالکود زمستانه در طول فصل زمستان صورت می گیرد ولی بهتر است این کار در بهمن ماه صورت پذیرد به علت ابشویی چالکود در زمستان به علت بارندگی های فصلی بهتر است به جای ماههای اول سال این عمل به بهمن ماه موکول گردد تا از ابشویی کودها جلوگیری گردد و همچنین فرصت 2 ماهه تا بهار را به کود بدهد تا کمی در اثر بارندگی عناصر آن ازاد شده و در کنار ریشه های موئین گیاه قرارگیرد .

مکان چالکود :

در اغلب موارد چالکود در سایه انداز درخت صورت می گیرد که این امر دلیل علمی دارد اصولا ریشه های موئین که جذب مواد غذایی و اب را به عهده دارد اغلب تا سایه انداز درخت امتداد دارد و باید به این نکته نیز توجه نمود که همیشه ریشه درخت به طرف اب حرکت کرده در نتیجه چالکود باید در محل عبور اب ایجاد گردد .

نحوه چالکود :

تغذیه زمستانه شامل مصرف كودهاي فسفره و پتاسه و ريزمغذيها، (به صورت سولفات)و كوددامي است. به دليل تحرك كمِ كودهاي پتاسيمي و فسفره، و همچنين سولفاتهاي عناصر كم‌مصرف، پخش اين عناصر در عمقي كه حداكثر فعاليت ريشه درآن وجود دارد توصيه مي‌شود.
از آنجایی که درخت پسته بيش از 80 درصد آب و غذاي موردنياز خود را از عمق 40 تا 80 سانتيمتر جذب مي‌كند، و ظرفيت تثبيت خاك نیز در بيشتر مناطق پسته‌كاري، بالا است، لذا دادن كود در سطح زمين و هفت بيل‌كردن، كودها را حداكثر در عمق 20سانتيمتري كه هيچ ريشه فعالي وجود ندارد قرار مي‌دهد. بنابراین روش مناسب برای تغذیه، «چالکود» است. برای چالکود، پس از حفر كانال با عمق مناسب (عمقی که بهترین تراکم و فعالیت ریشه در آن است)، يك لايه كود حيواني پوسيده به ضخامت تقريبي 10 سانتيمتر در كف كانال بریزید، و روی آن مقادير توصيه شده كودهاي شيميايي بپاشید. این كانال بايد حداكثر تا دهه اول اسفند ماه با خاك پر شود.
می‌دانید که كوددامي هرقدر پوسيده‌تر باشد، بهتر جواب مي‌دهد. كودهاي حيواني تازه علاوه بر آلوده‌بودن به بعضی باكتريهاي بيماريزا و علف‌هرز، در حين پوسيده‌شدن، ازت خاك را جذب كرده و به عنوان یک رقیب براي درخت عمل مي‌كنند.

در چند سال اخیر با تولید ورمی کپوست که کود حیوانی توسط کرمهای خاکی تبدیل به کود بسیار خوبی می گردد مورد توجه باغداران قرارگرفته این کودها قابلیت جذب بسیار بیشتری نسبت به کودهای حیوانی دارند و همچنین دارای یک میلیون برابر میکروارگانیسمهای بیشتری نسبت به کودهای حیوانی هستند که این امر باعث شده از لحاظ تغذیه جزء بهترین کودهای مورد استفاده در باغهای پسته گردد . البته فراموش نگردد که استفاده از کودهای شیمیایی در کنار ورمی کمپوست نقش حیاتی دارد.
میزان مصرفی که توصیه می گردد 5 تا 10 کیلو گرم ورمی کمپوست به همراه 300 گرم کود فسفره و 300 گرم کود پتاسه و 1 کیلو گرم اسید هیومیک گرانوله است که وجود اسید هیویک در این کود باعث کاهش ph و جذب بهتر مواد تشکیل دهنده می گردد .
در مورد استفاده از کود حیوانی 20 کیلو به جای ورمی کمپوست توصیه می گردد .

اصلاح خاك توسط گچ :
عموما در فصل زمستان، عمليات اصلاح خاكهاي شور و قليا و سنگين انجام مي‌شود. بهترين ماده‌اصلاح‌كننده‌ی ارزان و در دسترس، سولفات كلسيم، يا همان گچ است. برای اصلاح خاک باید گچ را روی سطح خاك بطوريكنواحت پخش کنید.هرگز آن را داخل كانال كود كه كودهاي فسفره دارند نریزید؛چون گچ در صورت تماس با كودسوپرفسفات آن را تبديل به برخی املاح كم محلول تا نامحلول مي‌کند. بنابراين سعي شود گچ در سطح خاك پاشيده شود و به دنبال آن آبياري سنگين صورت گيرد.

نویسنده : مهندس رضا مشکانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.