نکاتی چند در مورد محلولپاشی درختان پسته

نکاتی چند در مورد محلولپاشی درختان پسته

peste-vahshi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
هر گونه کپی برداری بدون اجازه رسمی از نویسنده ممنوع می باشد .

در شرايط نامطلوب خاک بوِیژه شور بودن و ph نامناسب و یا وجود برخی بیماری ها در سیستم ریشه و یا آب و هوای نا مناسب محلولپاشی می تواند اثرات مفیدی برای درختان پسته داشته باشد .

محلول پاشي بيشتر براي رفع كمبود عناصر ميکرو (ريزمغذي يا كم نياز يا کم مصرف) مانند آهن، روي، مس، منگنز و بٌر ، مولیبدن ، کلسیم و در موارد اضطراري و خاص براي رساندن عناصر ماکرو (پرنياز يا پرمصرف) مانند نيتروژن، فسفر و پتاسيم به درختان پسته مورد استفاده قرار مي گيرد. اين عمل که متاسفانه برخی از کارشناسان و کشاورزان به آن مبادرت می ورزند و می خواهند كمبود عناصر پرنياز را از طريق محلولپاشي برطرف نمایند کاملا اشتباه مي باشد، چرا كه نياز درختان به اين عناصر بيشتر از آن است كه با محلولپاشي بتوان نياز را برطرف نمود فقط در مواقع اضطراري براي رفع كمبودهاي لحظه اي و محدود و در موارد خاص مثل اوايل دوره رشد يا زمان رشد سريع دانه (مغز رفتن) بعنوان عملي مكمل و كمكي و رفرش کردن سریع مي تواند مطرح باشد.
در مناطق پسته كاري به دليل آهكي بودن خاكها و بالا بودن pH، جذب عناصر كم نياز ( آهن، روي، مس و منگنز) از خاك با مشكل مواجه است كه براي رفع اين مشكل يكي از راهها محلولپاشي اين عناصر مي باشد كه بعد از انجام تجزيه برگ و تشخيص كمبود هر يك از عناصر ذكر شده قابل توصيه مي باشد. در مورد هر يك از عناصر، زمان و غلظت محلول پاشي متفاوت است. البته همان طور كه ذكر شد يكي از راه هاي رفع كمبود عناصر كم نياز محلول-پاشي است و راه ديگر بهبود وضعيت خاك (حداقل به طور موضعي و در اطراف ريشه درختان در عمق تراكم ريشه هاي موئين و ريز) از طريق كاربرد مواد اصلاح كننده اي همچون گچ و مواد آلي مي باشد. بايد توجه نمود که در صورت وجود شرايط مناسب در خاک يا امکان اصلاح خاک، کاربرد عناصر ريزمغذي از طريق خاک اصولي تر و پايدارتر از محلولپاشي است چون محلولپاشي بايد هرساله تکرار شود در حالي که کاربرد خاکي عناصر غذايي ذخيره اي براي چندين سال فراهم خواهد کرد. مسئله دیگر تعداد دفعات محلولپاشی بطوری که در اغلب موارد چند نوبت محلولپاشی برابر یک بار تغذیه از طریق ریشه است و این امر بدلیل آزاد شدن تدریجی عناصر در خاک در مدت زمانی طولانی تر می باشد و همچنین در اغلب موارد دز مصرفی محلولپاشی به یک سوم در انجام محلولپاشي درختان پسته به طور كلي به موارد زير بايد توجه شود:تا یک پنجم کود آب و روشهای دیگر تغذیه ریشه ای می باشد .
– درختان از نظر عناصر پر نياز (ازت، فسفر و پتاسيم و گوگرد ) دچار كمبود نباشند. به عبارتي وقتي محلولپاشي عناصر كم نياز مي تواند برروي عملكرد و كيفيت ميوه موثر واقع شود كه نياز غذايي درختان از نظر عناصر اصلي و پرنياز برطرف شده باشد.
– مواقعي محلولپاشي انجام گيرد كه درخت تشنه نباشد به عبارت ديگر محلولپاشي بايد قبل يا چند روز بعد از آبياري صورت گيرد. در مناطق پسته كاري كه دور آبياري معمولاً زياد مي باشد به اين امر بايد توجه ويژه داشت و سعي نمود برنامه محلولپاشي طوري تنظيم شود كه حتي المقدور نزديك به زمان آبياري باغ ها باشد.
– زمان محلولپاشي در روز بسيار مهم است. بهتر است محلولپاشي در هوايي خنك در صبح زود و يا عصر انجام شود تا كارايي جذب عناصر توسط برگ ها بيشتر باشد و در ضمن سوختگي برگ ايجاد ننمايد و همچنین در اثر تانبش خورشید اثرات کودها از بین نرود .
– زمان محلولپاشي در طول دوره رشد نيز حائز اهميت است. هر چه برگ درختان جوانتر باشد كارايي جذب عناصر غذايي بوسيله برگ بيشتر خواهد بود. بنابراين در درختان پسته، اوائل ارديبهشت ماه تا اواخر خردادماه براي محلولپاشي برگ مناسب مي باشد و هر چه به اواخر فصل نزديك شويم كارايي جذب به دليل ضخيم شدن برگها كاهش مي يابد بطور مثال جذب برگهای انتهایی و جوانه ها بسیار بیشتر از اندامهای دیگر می باشد . تعداد محلولپاشي ها در هر دوره رشد بستگي به شدت كمبود عناصر غذايي كم نياز دارد و از 3-1 بار متغيير مي باشد.
– غلظت محلول مورد استفاده بسيار مهم بوده و بايستي مطابق با توصيه هاي كارشناسان و اهل فن تنظيم گردد. غليظ بودن محلول علاوه بر گرفتگي نازل ها، موجب سوزش برگ ها مي-شود خصوصاً در مناطقي كه دور آبياري خيلي طولاني و از 60 روز بيشتر است، با نظر كارشناسان بايد غلظتها را از حد استاندارد نيز كمتر در نظر گرفت. علاوه بر اين بايد دقت نمود وقتي صحبت از غلظت مثلاً 6-5 در هزار مي شود، منظور غلظت در هكتار است و اين غلظت يعني 5 ليتر يا 5 كيلوگرم از كود ميكرو در هزار ليتر آب براي مصرف در يك هكتار باغ است و اگر در مساحت كمتري مثلاً نيم هكتار پاشيده شود مثل اين است كه غلظت دو برابر شده است.
– نوع سمپاشي نيز در انجام يك محلولپاشي موفق اهميت دارد. به طوريكه سمپاشي بايستي قدرت پودر كردن محلول را داشته باشد تا بتواند كودها را به صورت قطرات بسيار ريز روي برگها بپاشد و یا می توان از هد الکترو استاتیک برای پودر نمودن و همچنین کاهش مصرف کودها و اثر گذاری بهتر استفاده نمود .
– براي انجام محلولپاشي با كودهاي جامد كه نياز به حل كردن آن ها در آب مي باشد بايد ابتدا كودهاي مورد نظر را در آب كاملاً حل نموده سپس محلول زلال رويي را درون تانكر سمپاش ريخته و مصرف نمود در غير اين صورت رسوبات مخصوصاً ذرات حل نشده سولفات مس موجب سوزش برگها مي شوند.
– در مواقعي که از مخلوط روغن و سم براي کنترل آفات استفاده مي شود از اختلاط کودها با آن بايد خودداري شود.
– در مورد اختلاط سموم با کودها علاوه بر دقت به نوشته هاي روي ظروف سموم و کودها، به طورکلي مي توان گفت که بهتر است از اختلاط کودهاي حاوي کلسيم و مس با سموم مختلف خودداري نمود.
– مهم ترين نکته در انجام محلولپاشي در باغ هاي پسته رعايت تعادل عناصر غذايي است. انجام محلولپاشي بايد با توجه به نتايج آزمايش برگ در سال گذشته و تاريخچه باغ صورت گيرد و هر عنصري که کمبود آن وجود دارد محلولپاشي شود در غيراين¬صورت تعادل عناصر غذايي در گياه بهم خورده و نتيجه مطلوب حاصل نمي شود.
– انتخاب ترکيبات و کودهاي مناسب و داراي تعادل عناصر غذايي براي هر باغ در مشورت با کارشناسان اهل فن و خبره توصيه مي شود.

نویسنده و اصلاح رضا مشکانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.